Украина: Во Азовстал има уште луѓе

од Stefanija Kuzmanovska

Операцијата за спасување на фабриката за челик Азовстал ќе биде завршена само кога сите „бранители на Мариупол“ ќе бидат евакуирани на териториите под украинска контрола, вели заменик-министерот за одбрана на Украина, Хана Малиар.

„Во Азовстал се уште има многу луѓе и ги продолжуваме преговорите за да ги извлечеме од таму“, изјави Малиар за Би-Би-Си.

Украина прави „се што е можно и невозможно“ за да ги спаси преостанатите борци заробени во фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

Слични содржини