Украинска тенисерка ги донираше сите наградни пари за децата во Украина

од desk4

Украинската тенисерка Елина Свитолина изјави дека ќе ги донира сите свои парични награди од турнирот Интернационао де Стразбур во Франција за поддршка на децата во нејзината татковина.

На нејзиниот седми турнир откако ја роди ќерката Скаи, Свитолина ја победи Русинката Ана Блинкова со 6-2 6-3 и ја освои својата 17-та титула на ВТА.

28-годишната девојка ја искористи приликата за да ја истакне маката на нејзината родна земја, велејќи: „Би сакала да ја споделам оваа енергија со Украина, со мојата татковина“.

„Сите мои парични награди од овој турнир ќе одат за децата од Украина, (што е) многу потребно во овој тежок момент.

„Ви благодарам многу за сè што правите за нас, и заедно, ќе ја видиме светлината и ќе ставиме крај на оваа војна“.

Слични содржини