Ураганот Ида: Њу Орлеанс се подготвува за можен директен удар

од desk4
Градоначалникот на Њу Орлеанс ги повика жителите да ги евакуираат незаштитените градски населби, додека ураганот Ида се спушта на крајбрежјето на Луизијана.
„Сега е време“, рече градоначалникот на Њу Орлеанс, Кантрел, во петочната прес-конференција, повикувајќи ги оние што живеат надвор од градскиот систем да побегнат.
Националниот центар за урагани (НХЦ) вели дека Ида најверојатно ќе биде исклучително опасен голем ураган до недела.
Веќе донесе силен дожд и силен ветер во западна Куба.
Влијанието на климатските промени врз фреквенцијата на бури е сеуште нејасно, но знаеме дека зголемените температури на површината на морето го загреваат воздухот и овозможуваат повеќе енергија за да се создадат урагани, циклони и тајфуни. Како резултат на тоа, тие најверојатно ќе бидат поинтензивни со поекстремни врнежи.
Синоптичарите велат дека ураганот ќе биде во категоријата 4 до моментот кога во неделата ќе стигне до северниот брег на Мексиканскиот Залив.
„Ова ќе биде бура што ќе го промени животот за оние кои не се подготвени“, рече метеорологот од Националната метеоролошка служба Бенјамин Шот.
Повеќе од 80 нафтени платформи во Мексиканскиот Залив се евакуирани, а половина од производството на нафта и гас во регионот е суспендирано.
Ида во петокот ја надмина западна Куба, погодувајќи го Островот на младоста со максимален засилен ветер од 120 километри на час.
Случајно, неделата ја одбележува 16 -годишнината од ураганот Катрина, кој го уништи Њу Орлеанс во 2005 година, откако стигна до копното како категорија 3. Катрина поплави 80% од градот и уби повеќе од 1.800 луѓе.

Слични содржини