Уште 13 лица го загубија животот од Ковид-19

од Nikola Popovski

Институтот за јавно здравје денеска регистрираше нови 13 смртни случаи од Ковид-19.

Билансот по градови е: 5 лица од Скопје (51г,63г,68г,81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г,74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68460, Активни 1000
Куманово 8813, Активни 231
Прилеп 8294, Активни 101
Тетово 7207, Активни 99
Битола 6290, Активни 171
Велес 5466, Активни 61
Гостивар 5168, Активни 42
Кавадарци 5151, Активни 28
Охрид 4997, Активни 183
Штип 4956, Активни 41
Струмица 4108, Активни 61
Струга 2980, Активни 65
Кочани 2786, Активни 40
Кичево 2557, Активни 71
Гевгелија 2190, Активни 24
Неготино 2184, Активни 20
Свети Николе 1522, Активни 31
Ресен 1234, Активни 31
Крива Паланка 1219, Активни 6
Радовиш 1156, Активни 51
Берово 1029, Активни 3
Делчево 971, Активни 24
Дебар 939, Активни 0
Виница 880, Активни 36
Пробиштип 789, Активни 8
Валандово 666, Активни 3
Богданци 494, Активни 3
Крушево 489, Активни 20
Демир Хисар 397, Активни 16
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 14
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 11
Дојран 132, Активни 0

Слични содржини