Уште 18 граѓани починаа од Ковид-19, половината се од Скопје

од Nikola Popovski

Пријавени се и 18 починати лица во последните 24 часа, покажуваат бројките на Институтот за јавно здравје.

Според нив, деветмина се од Скопје (85, 80, 69, 67, 64, 61, 59, 57, 52 години), четри починати лица од Кавадраци (88, 88, 72 и 60 години), по две починати лица од Тетово (81 и 48) и Битола (81 и 79г, едно починато лице од Гостивар (78).

Од пријавените 18 лица, 16 се починати во болнички услови, а две се починати во домашни услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.705 бројката на оздравени пациенти е 164.383, на починати е 6.277, а бројот на активни случаи изнесува 13.045.

Слични содржини