Уште еден Македонец се закити со олимписки медал

од Nikola Popovski

Фудбалерките на САД освоија бронзен медал на Олимписките игри во Токио, победувајќи ја Австралија со 4:3 во борбата за третото место. Интересно е да се напомене дека селектор на Американките е македонскиот стратег Влатко Андоновски, кој пронајде доволно мотиви да ги инспирира неговите девојки, откако го изгубија полуфиналето.

Меган Рапино и Карли Лојд постигнаа по два гола за Американците.

Рапино ги доведе САД во водство со гол во осмата минута, а Австралијките израмнија преку Сем Кер во 17 -та минута.

Само четири минути подоцна, Рапино повторно погоди за 2: 1, а Лојд зголеми на 3: 1 во судиското продолжение од првото полувреме.

Кога Лојд го ​​постигна вториот гол во 51. минута, веќе беше јасно дека медалите ќе одат за САД. Австралија успеа само да го намали поразот, откако Кејтлин Форд и Емили Гјелник ги поставија конечните 4: 3.

Ова е шести олимписки медал за женскиот американски фудбал. Во финалето ќе се сретнат Шведска и Канада.

Како централен дефанзивец, Андоновски настапуваше за Работнички, Македонија Ѓорче Петров и Вардар, пред да се пресели во САД во 2000 година. Таму играл фудбал во сала до повлекувањето во 2006 и потоа почнал тренерска кариера.

Неговиот тренерски подем почнува во 2013 година со формирањето на клубот Канзас Сити и Меган Рапиноу, една од најдобрите фудбалерки на светот, го опишува како тактички мајстор кој лесно се прилагодува кога е неопходно и притоа има одличен однос со играчите.

Селектор е на САД од 2019 година.

 

Слични содржини