Вака се прави најдобар домашен бурек со месо: Тајната е во подготовката на една состојка

од Aleksandar Petrovski

Вака се прави најдобриот домашен бурек со месо:

Купете мешано мелено месо од 500 грама свинско месо и 500 грама говедско месо.

Загрејте 1 лажица стопен путер во тенџере, па додадете го месото, 5-6 глави мелен кромид, посолете го, ставете бибер и оставете го да се пржи.

Извадете го прженото месо од шпоретот, додадете малку повеќе загреан путер и промешајте сè.

После тоа, ставете 8 јајца во месото и измешајте сè добро со процесор за храна. Месете половина килограм бело меко брашно со малку солена вода, а потоа направете го тестото добро на даска и поделете го на јуфки.
Првата кора развлечете ја малку и намачкајте ја со путер. Покријте ја намастената кора со втората кора, со иста големина, и посипете ја двојната кора со брашно за да не се лепи на оклагијата за време на разтегнувањето. Така развиени и залепени, сите две кори треба да се печат во рерна додека не се испече сè. Оставете само една кора непечена.
Потоа земете ја тавата, намастете ја со путер, па наредете. Прво една, па преку неа со месо, над неа друга кора, повторно полнета и така натаму.

Покријте го последниот ред со таа непечена кора и посипете ја со маснотии, па печете го бурекот во рерна.

Исечете го печениот бурек и послужете го додека е врел.

Слични содржини