Ван дер Белен пречекан со највисоки почести во Скопје

од Nikola Popovski

Австрискиот претседател Александар Ван дер Белен од вчера е во дводневна посета на земјава, а утрово беше пречекан со највисоки државни и воени почести пред вилата „Водно“. Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Теми на разговор беа севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Австрија, можностите за нивно продлабочување со акцент на економската соработка, текот на европските интеграции на нашата земја, како и отворените прашања на Западен Балкан и состојбите во поширокиот регион.

Во рамки на посетата, во црквата „Св. Спас“ во Скопје претседателот Ван дер Белен и претседателот Пендаровски ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев.

Според агендата за посетата, двајцата претседатели треба да се обратат и на македонско-австрискиот економски форум „Зајакнување на деловните односи меѓу Северна Македонија и Австрија“.

За време на официјалната посета, австрискиот претседател Ван дер Белен ќе оствари средби и со претседателот на Собранието Талат Џафери, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски и ќе се обрати на свечена седница во Собранието на Република Северна Македонија.

Својата официјалната посета на Република Северна Македонија австрискиот претседател Ван дер Белен ја почна вчера со посета на Охрид.

Слични содржини