„Веќе некое време е вака“: Гејтс се крие во својата вила, а на колегите од голф им кажал каков му бил бракот!

од Nikola Popovski

Основачот на „Мајкрософт“ се повлекол во луксузна вила во голф центар во Калифорнија, каде се „крие“ од јавноста откако беше објавено дека се разведува од сопругата Мелинда по скоро три децении заеднички живот и три деца, каде што наводно им се пожалил на неговите пријатели голф дека неговиот брак бил без љубов.

Кога парот објави развод на 3 мај, Бил Гејтс веќе бил во луксузниот кантри клуб „Винтиџ“ во Индијан Велс, каде што е сопственик на вила, а извори велат дека 65-годишниот милијардер се повлекол таму неколку месеци.

– Бил јасно виде дека разводот се подготвува веќе некое време, бидејќи тој е тука околу три месеци – изјавил извор за на „Пејџ Сикс“.

Основачот на „Мајкрософт“ оваа недела бил забележан во луксузен голф кантри клуб со неговата 25-годишна ќерка Џенифер и нејзиното момче Најел Насар, египетски милионер.

– Тоа е совршено место за Бил да се скрие од сите што сакаат да го прашаат за разводот или наводните врски со (педофилот Џефри) Епштајн – рекол изворот.

Гејтс, потсетува „Бизнис Инсајдер“, купил зграда со шест спални во областа Винтиџ во одморалиштето за 12,5 милиони американски долари во 1999 година. Винтиџ клубот зафаќа површина од 26.200 квадратни метри и содржи спа центар, два терени за голф и терен за голф и тенис , голем број ресторани и други придружни објекти, според порталот „Sheknows.com“. На веб-страницата на клубот се вели дека тој е „еден од најпрестижните и ултра-ексклузивни заедници на приватни клубови во САД“.

Членството во клубот чини 250 000 американски долари, а меѓу членовите се и бизнисмените Чарлс Кох, Филип Аншуц и Денис Вашингтон. Цените на куќите во одморалиштето се движат од 755.000 за зграда во стил на хациенда до 17 милиони за приватно дизајнирана вила.

Долго време пред да се објави во јавноста дека Гејтс се разведуваат, Бил им се доверил на своите пријатели од голф, признавајќи им дека неговиот брак е во криза. Гејтс изјавил, според извор на „Њујорк пост“, дека неговата врска со Мелинда била „без љубов“.

– Бил разговараше со блиски пријатели на терените за голф. Тој уште порано им рече дека во неговиот брак нема љубов, дека така било веќе некое време и дека живеат одделни животи – открил изворот.

Гејтс е опседнат со голф, тој дури се ожени со својата сега отуѓена сопруга на теренот за голф во хотелот Манел Беј на Хаваите. Утехата најде во голфот дури и во моментот кога му се сруши емотивниот свет.

Пост пишува дека одлуката за развод била особено тешка за Мелинда, која е католик.

– Таа ќе посака поништување (на бракот) од Ватикан по граѓанскиот развод, тоа ми беше кажано – рекол изворот кој работел со Мелинда.

Иако Гејтс не откриваат зошто се развеле, некои извори – вклучително и поранешен вработен во нивната фондација – тврдат дека Мелинда не била среќна поради Епштајн.

Најавата за разводот ја изненади американската и светската јавност, но медиумите јавуваат дека Мелинда разговарала со адвокатите за тоа од 2019. Таа го опиша нивниот брак како „неповратно раскинат“ во барањето за развод. Извор од „Њујорк Тајмс“ во неделата изјавил дека говорот на телото на Мелинда, кога се појави во јавноста покрај Бил, укажува на тоа дека нивната врска е разнишана веќе некое време.

Постојат и обвинувања за прељуба на Бил, а извештаите исто така укажуваат на тоа дека парот сакал да почека со разводот додека нивната најмлада ќерка Фиби не наполни 18 години, објави „Бизнис инсајдер“.

Слични содржини