Велика Британија најави санкции против Белорусија

од Nikola Popovski

Обединетото Кралство воведува санкции кон Белорусија поради нејзината улога во руската инвазија на Украина, соопшти владата.

Министерката за надворешни работи Лиз Трас соопшти дека се иницирани санкции против поединци и организации поради улогата што земјата ја има во руската инвазија на Украина.

„Режимот на Лукашенко активно ја помага и поддржува агресивната и илегална инвазија на Русија и ќе биде принуден да ги почувствува економските последици од неговата поддршка за Путин“, ја цитира Би-Би-Си изјавата на Трас.

Слични содржини