Вербален конфликт во Собранието помеѓу Џафери и Апасиев (ВИДЕО)

Во рамки на денешната седница, пратеникот Димитар Апасиев во своето обраќање влезе во вербален дуел со претседателот на Собранието, Талат Џафери, поради процедуралните злоупотреби кои перманентно ги прави собранискиот спикер.

Имено, Апасиев се повика на член 70 став 2 од Деловникот според кој му се овозможува 10 минутно обраќање пред пратениците, додека Џафери го читаше членот 77 став 2, според кој 3 минути е времето за обраќање на пратеникот од говорницата.

Погледнете во продлжение:

АПАСИЕВ vs ЏАФЕРИ

Posted by Димитар Апасиев – официјална страница on Четврток, 26 ноември 2020

Слични содржини