Весиќ: Опозицијата не сака избори, туку Мајдан во Белград

од Stefanija Kuzmanovska

Министерот за градежништво, транспорт и инфраструктура и член на Претседателството на Српската напредна странка, Горан Весиќ денеска изјави дека опозицијата не сака избори, бидејќи доколку искрено ги сака, тоа би било единственото барање на нивните протести, но тие бараат смена на претседателот и владата, доаѓање на власт без избори, насилно, како и Мајдан во Белград.

На прашањето за можни вонредни избори, Весиќ за ТВ Прва изјави дека политичката криза, доколку постои, се решава со избори во една демократска земја, но дека е забележливо дека на протестите на опозицијата ги имало сите можни барања, освен најлогичното – да се распишат избори.

„Ако сте опозиција и мислите дека имате мнозинство во народот, тогаш барате предвремени избори и се обидувате да добиете мнозинство. Бев учесник во сите протести против Слободан Милошевиќ и не се сеќавам на ниеден каде не се бараа вонредни избори“, изјави Весиќ.

Тој изјави дека секој има право да си го каже своето политичко мислење, согласно законот, но немаат право да малтретираат други луѓе, што, како што вели, се случи токму со блокадата на „Газела“, најпрометниот пат, кој исто така е дел од меѓународен коридор, додавајќи дека тоа не смее да се прави ниту кога се протестира.

Весиќ посочи дека во барањата на опозицијата јасно стои дека тие не бараат избори, туку бараат некој да биде сменет и некој да се именува без избори.

„Сакаат насилно да ја преземат власта, да убиваат луѓе, да бркаат луѓе кои го поддржуваат претседателот Вучиќ по улица, да ги убијат и како што рече Јово Бакиќ да ги фрлат во река… Тоа е нивната политичка програма. Но, Србија одамна го надмина тоа, луѓето доаѓаат на власт и ја напуштаат власта преку избори“, рече министерот.

Тој посочи дека се слушаат и пораки дека на Србија и е потребен Мајдан, потсетувајќи дека на тие протести во Украина загинале стотици луѓе.

„Тоа е нивната политичка порака, онаа на Срѓан Миливојевиќ, Јово Бакиќ, Милован Бркиќ…“, рече Весиќ.

Слични содржини