ВИДЕО: Анимирана симулација на инцидентот со американскиот дрон над Црното Море

од Stefanija Kuzmanovska

Американската ТВ куќа CBS објави анимирана симулација на инцидентот над Црното Море. Симулацијата покажува руски борбен авион како минува под американското воено беспилотно летало, при што исфрла гориво.

Американските власти тврдат дека рускиот пилот сакал да лета пред дронот за дронот да влезе во „облакот“ на гориво, но прерано почнал да го крева носот на својот авион и случајно го „закачил“ пропелерот на дронот, поради што американските оператори со беспилотни летала немале друг избор освен да го пуштат да се сруши во Црното Море.

Погледнете ја анимираната симулација!

Слични содржини