(ВИДЕО+ФОТО) 38-те минути на ужас на Хаваите: Како островјаните панично реагираа на лажниот сигнал од опасност од балистички проектил?

од desk4

Во 08:07 часот во саботата туристите кои дошле за својот одмор од соништата и локалните жители беа разбудени од страшна тревога која им наредуваше да се скријат, зашто кон островот лета балистичка ракета.

Алармот, бил испратен со порака до мобилните телефони: “Заканаа од балистички проектили кои летаат на Хаваи. Веднаш побарајте веднаш засолништее. Ова не е тренингот “, пишува Daily Mail.

Во меѓу време, вознемиреноста се емитуваше на телевизија и радио. Гледачите беа информирани: “Ако сте надвор, веднаш побарајте засолниште во една зграда. Останете внатре, држете се подалеку од прозорците. Ако возите, застанете безбедно до патот и побарајте засолниште “.

Во следните 38 минути, додека властите се обидуваа да ја поправат грешката, семејства се криеја во кадите во бањите, во гаражите и во подрумите, и се молеа за своето спасение во очекување на ракетниот удар. Некои дури ги оставија своите деца во канализацијаа, додека други ги испратија своите последни очајни пораки до нивните роднини и роднини.

Властите подоцна објавија дека околу 08:05 часот за време на рутинска проверка била извршена замена на промената, а во 08:07 часот вработен во Службата за вонредни ситуации на Хаваите по грешка ја активирал тревогата за ракетата.

Меѓутоа, корисниците на социјално вмрежување почнаа да објавуваат фотографии и видеа за немарниот хаос на островот. “Седев во кадата со моите деца, се молевме”, изјави локалниот жител Мет Лохрити з Си-Ен-Ен.

Сара Дончи напиша: “Моето семејство и јас се криевме во гаражата. Мојата мајка и сестра ми плачеа. Загриженоста беше лажна, но многу луѓе беа изненадени. ” “Разговарав со моите најблиски на Хаваи, сите мислеа дека ќе бидат убиени за околу 40 минути„.

„Беше многу трауматично “, напиша друг корисник на Твитер. Ѕвездата од Националната кошаркарска асоцијација на САД Карл-Ентони Таунс напиша на Твитер: “Зборовите не можат да опишат какво олеснување дојде до мене и моето семејство, откако разбравме дека тревогата била лажна. Мојата девојка е родена и порасна на Хаваи. Повеќето нејзини роднини живеат таму. Паника беше страшно “.

Слични содржини