(ВИДЕО)Лапсус на Џонсон: Сакам да му се заблагодарам на Путин за неговото инспиративно лидерство

од Nikola Popovski

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон направи уште еден лапсус, кој јавноста не го превиди ниту овој пат. Во својот прв говор во британскиот парламент по заминувањето од власт, тој по грешка му се заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин за неговото „инспиративно лидерство“, пренесува Sky News.

За време на дебатата во британскиот парламент за војната во Украина, Борис Џонсон изјави дека е неопходно „да се зголеми помошта за Украина“ доколку Владимир Путин ја зголеми „својата агресија“.

– Благодарение на херојството на украинските вооружени сили и оружјето што им го испраќам, му честитам на мојот чесен пријател Џејмс Хепи за описот на работата на Вооружените сили на Велика Британија, обемниот список на оружје што им го испраќаме и секако, благодарение на инспиративното лидерство на Владимир Путин.

Џонсон брзо сфати дека направил грешка и се поправи: „Инспиративното раководство на Володимир Зеленски“. Извинете, руските сили беа протерани од многу области на Харковската област на североисток во последните денови“.

Џонсон додаде дека Русија исто така се соочува со зголемен притисок на југот и дека не се сомнева дека Украина на крајот ќе победи.

Во својот говор тој се залагаше Велика Британија да и обезбеди на Украина уште поголема воена и економска помош на Киев, пренесува Sky News.

Во исто време, тој ја поздрави најновата одлука на Владата да го стори тоа. Џонсон, исто така, предупреди да не се охрабруваат Украинците да прифатат мировни услови во замена за отстапување на одредена територија и снабдување со руски гас во Европа.

Џонсон важеше за голем сојузник на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој, исто така, неколку пати го посети Киев и истакна дека жителите мора да прифатат зголемување на трошоците за живот за да му се спротивстават на Путин.

Слични содржини