ВИДЕО: Ова е кинескиот дрон кој го соборија Украинците: Носел бомба од 20 килограми

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот Си-Ен-Ен објави информација за вооружен дрон од кинеско производство кој минатиот викенд украинските војници го соборија со автоматско оружје на нивна територија. Станува збор за лесно достапниот дрон Mugin-5, кој може да се купи преку веб-страницата на Alibaba за само 15.000 долари.

Компанијата „Мугин Лимитед“ потврди за Си-Ен-Ен дека тоа е нивно летало, нарекувајќи го ова „несреќен инцидент“.

Утврдено е дека ова летало е накнадно опремено и вооружено, што сугерира дека руските сили сега прибегнуваат кон брзо менување на моделите на војување.

Вооружениот комерцијален дрон немал камера, што значи дека не може да се користи за извидување, што во суштина го прави ненаведена бомба.

Си-Ен-Ен јавува дека е видлива дупка од куршум во предниот дел на дронот, дека леталото се распаднало и претрпело значителна штета. Војниците, исто така, им покажаа на новинарите кратер на земјата создаден од товарот на дронот – бомба тешка околу 20 килограми, која подоцна беше безбедно детонирана од украинските борци.

 

Украинските борци ја прикачиле направата за уништување и продолжиле да возат, запирајќи го своето возило на далечина од 500 метри за да го снимат силниот удар на експлозијата – потсетник за штетата која леталото би ја нанело доколку ја погодело својата цел на украинско тло.

Патем, руските сили еднаш ја обвинија Украина дека го користи ова летало. Московските власти во областа Луганск во источна Украина објавија дека го собориле Mugin-5 лансиран од украинските сили.

Украинските власти не го коментираа овој конкретен инцидент, но експертите велат дека има докази дека двете страни во конфликтот го користат кинескиот Mugin-5.

Слични содржини