ВИДЕО: Пред 18 години Кометал Ѓ.П. ја освои Лигата на шампионите

од Берта Китинска

Пред 18 години на денешен ден , Кометал Ѓ.П. стана првак во Лигата на шампионите, ја донесе првата и единствена досега европска титула во нашата земја.

На 19 мај, 2002 година, тимот од Ѓорче Петров, во натпревар за титула го совлада Херц 26-22 тимот беше предводен од Кастратовиќ, Малахова, Бујанова, Платон, Велкова, Нацева, Дину, Будимир….

Кале беше претесно, градскиот плоштад беше исполнет како никогаш дотогаш за спорткси настан.

 

 

Слични содржини