Актуелно
Почетна / Глобално / Свет / ВИДЕОТО кое го обиколи светот: Филаделфија протестира против расизмот

ВИДЕОТО кое го обиколи светот: Филаделфија протестира против расизмот

Повторно се одржа протест во Филаделфија поради убиството на Џорџ Флојд, а едно видео го обиколи целиот свет.

Тоа покажува бесконечна колона на луѓе кои дојдоа да го искажат своето незадоволство од убиството на Афроамериканецот.

Потсетуваме, протести се водат низ цела Америка поради бруталното убиство на Флојд, а огромен број Американци се собраа и пред Белата куќа во Вашингтон во знак на протест.

Американските воени трупи се на улиците на градот, како и претходните денови.

САД се на нозе по смртта на Флојд, кој почина на 25 мај за време на апсењето во Минеаполис.

loading...