Виното и шампањот штитат од КОВИД-19

од Vladimir Zorba

Според експертите од болницата „Canning“ во Шенжен, Кина, консумирањето шампањ, црвено и бело вино може да го намали ризикот од инфекција со коронавирус. Студијата е објавена во списанието Frontiers in Nutrition.

Истражувачите проучувале податоци од 473.957 луѓе, од кои 16.559 биле позитивни на КОВИД-19. Учесниците беа поделени во три групи: не-пијачи, поранешни алкохоличари и сегашни алкохоличари. Истражувачите заклучија дека оние кои претпочитаат црвено вино се најзаштитени од САРС-КоВ-2: пиењето повеќе од пет чаши од овој пијалок неделно го намалува ризикот од инфекција за 17%.

За оние кои пијат една до четири чаши бело вино и шампањ неделно, 8% имаат помалку шанси да се заразат, но кога пијат повеќе од пет чаши неделно, „заштитниот ефект“ е речиси незабележлив. Оние кои пиеле пиво и јаболковина имале 28% поголем ризик да се заразат со коронавирус, а количината на пиење не играла важна улога.

Претходно, Сергеј Колесников, член на Руската академија на науките објасни како со помош на вотка може да се заштити од сојот „Омикрон“. Според него, вдишувањето на испарувањата од алкохол помага до одреден степен да се отстрани вирусот од респираторниот систем. Сепак, тој потсети и на потребата да се почитува социјалната дистанца и да се мијат рацете и носот.

Слични содржини