Виртуелна детоксикација: 5 чекори кои ќе ви помогнат да престанете постојано да гледате во телефонот

од Stefanija Kuzmanovska

Цел живот сме фокусирани на телефоните: од работни информации, до комуникација со пријатели и апликации за медитација. Неверојатно е тешко без сето ова, но подеднакво е тешко да престанете да чувствувате грижа на совест кога ќе погледнете колку време сте поминале на телефон во текот на неделата. Овие неколку чекори ќе ви помогнат да започнете со намалување на изгубеното време.

Обидете се со ароматерапија

Ароматерапијата и нејзините смирувачки својства ќе ве натераат повторно да размислите пред телефонот да биде во вашите раце. Ставете само неколку капки од вашите омилени есенцијални масла на вашата дланка, истријте ги рацете, па превртете ги дланките преку носот и устата, а потоа земете неколку длабоки вдишувања.

Прошетајте

Излегувањето надвор ќе ви помогне да се опуштите, наместо повторно да го фатите вашиот телефон. Длабок здив на свеж воздух ќе ви помогне да се смирите и да ја забележите убавината околу вас.

Дишење

Да се ​​најде мир и спокој додека сте поврзани на Интернет е очигледно невозможна мисија. Се чини дека е време да се обидете правилно да дишете. Затворете ги очите, спуштете ги рамената, опуштете ги мускулите на лицето, потоа длабоко вдишете и држете го осум секунди, а потоа издишете повторно, сметајќи до осум. Оваа едноставна вежба треба да се повтори неколку пати за повторно да се поврзете со себе.

Поставете тајмер

Доделување ограничено време за прелистување на социјалните мрежи е одличен начин да научите компетентно да управувате со сопствениот живот. Имањето тајмер ќе ви овозможи да се откажете од идејата за ненамерно подигање на телефонот за да ги проверите е-поштата и социјалните мрежи. Покрај тоа, вреди да се забрани употреба на уредот половина час пред спиење: наместо тоа, можете да ги читате само вашите омилени книги и тоа всушност ќе ви помогне да заспиете.

Полнете го телефонот во друга просторија

Тешко е да се избега од виртуелниот живот, дури и кога телефонот е поврзан со полнач. Направете го тоа во друга просторија за да дадете време и на телефонот и на себе да се одморите.

Слични содржини