ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е повеќе корумпирана од Лесото, Зимбабве и Танзанија

од Nikola Popovski

„После таков дебакл каде и меѓународната заедница потврди дека владата на Заев е најкорумпирана во Европа, повеќе корумпирана од Лесото, Зимбабве и Танзанија прво нешто што требаше да се случи е оставка на министерот за борба против корупција како што е Николовски, наместо ширење на невистини“, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму прашуваат уште колку години за Владата изговор за нивната неспособност ќе биде ВМРО ДПМНЕ кога самата Транспаренси Интернешнл потврди дека параметрите според кој е правен извештајот се од последните 2 години каде на власт е Заев и СДСМ.

„Македонија е до таа мера криминализирана зошто нема решение за Рекет, за Leonardo will win, за случајот Дака, за поткупот на Ден Дончев. Прво Министерот за антикорупција Николовски шири корупција, си го вработи братучедот во МНАВ за плата од 100 000 денари.

Како министер за земјоделие, шумарство и водостопанство му се случи проневера на 300 илјади евра, пари на тутунарите, за кој случај никој не одговараше пред лицето на правдата.

Бидејќи отворено лаже го прашуваме Николовски од тие 3000 предмети за кои вели дека се заглавени по фиоки јавно да одговори и да каже колку се за корупција а колку се за прекршоци?

Ако Заев е на чело на мафијата, Николоски е нејзиниот прв секретар. Криминалот, мафијата и владата кои се едно исто во Македонија мора да паднат“, стои во партиското соопштение.

Слични содржини