Внимавајте што јадете – овие четири намирници одлично влијаат на мозокот

од Vladimir Zorba

„Ниту една храна не може да го гарантира здравјето на мозокот. Тоа зависи од здравото тело“, вели Волтер Вилет, професор по епидемиологија и исхрана на Школата за јавно здравје „Т. Х. Чан“ на Харвард.

Но, тој исто така забележува: „Добрата циркулација на крвта е важна, така што здравите масти и здравите јаглехидрати се добар почеток“.

Шарени зеленчуци, овошје, леб од цели зрна, јајца, јаткасти плодови, грав и бобинки спаѓаат во оваа листа.

Четирите намирници кои помагаат во одржување на вашиот мозок и тело здрави се:

1. Јајца

Жолчките од јајце се полни со холин, роднина на витаминот Б, кој телото го користи за производство на хемикалии кои влијаат на расположението и меморијата.

2. Грав

Без разлика на бојата или формата, гравот обезбедува фолати, попознати како витамин Б9. Недостатокот на фолна киселина може да придонесе за губење на меморијата и заборавот.

3. Бобинки

Шарените бобинки можат да го подобрат расположението и да го намалат ризикот од развој на депресија.

4. Јаткасти плодови

Истражувањата покажаа дека џвакањето ореви може да помогне во заштитата од губење на меморијата и да го одложи падот на мисловните способности, што обично се случува со возраста.

Слични содржини