Во БиХ 924 новозаразени, почина 51 лице

од Stefanija Kuzmanovska

Во Босна и Херцеговина (БиХ), во последните 24 часа беа регистрирани 924 новозаразени со коронавирус, а 51 лице почина од последиците на КОВИД 19.

По тестирање на 1.665 примероци, 443 случаи позитивни на коронавирус и 27 смртни случаи беа пријавени од Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ.

Вкупниот број на смртни случаи од последиците од инфекцијата во ФБиХ е 1.445, пренесува „Радио Слободна Европа“.

Досега се тестирани вкупно 270.071 примерок, а коронавирусот е потврден кај 53.568 лица.

Излечени се 34.243 пациенти, а во изминатите 24 часа е забележано опоравување кај 489 пациенти.

Во моментов, има 17,88 илјади активни случаи на вирусот во ФБиХ.

„Коронавирусот беше потврден во Република Српска (РС) кај уште 423 лица од 1.024 тестирани, а пријавени се и 21 смртни случаи“, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје на РС.

Како што е наведено, 228 мажи и 195 жени биле заразени, од кои 50 биле помлади, 280 средовечни и 93 постари лица, а 15 мажи и шест средовечни и постари жени починале.

Досега во РС се потврдени 28.978 случаи на коронавирус, а вкупно починале 962 лица.

Досега се опоравиле вкупно 13.856 лица, а тестирани се 130.014.

Вкупниот број хоспитализирани во РС е 1.176, а 13.27 илјади луѓе се под здравствен надзор.

Слични содржини