Во Франција, 20.468 нови случаи на коронавирус

од Stefanija Kuzmanovska

Франција повторно објави повеќе од 20.000 нови потврдени заразени со коронавирус за еден ден, вкупно 20.468, откако бројката падна на 13.243 во понеделникот.

Минатата недела, Франција имаше пет дена со повеќе од 20.000 нови случаи на ден и два дена со повеќе од 30.000.

Вкупниот број на лица заразени со коронавирус досега е 930.745 и се чини дека пред крајот на оваа недела ќе скокне над еден милион ако трендот продолжи, пишува Ројтерс.

Министерството за здравство исто така објави 262 нови смртни случаи, вклучително и повеќедневни бројки од 100 смртни случаи од домови за пензионери, со што кумулативниот биланс на смртни случаи достигна 33.885.

Бројот на пациенти во болниците со КОВИД-19 се зголеми за 797 на 12.458, најголемо еднодневно зголемување од почетокот на април.

Бројот на пациенти на интензивна нега се зголеми за 78 на вкупно 2.177.

loading...

Слични содржини