Во Хрватска тлото се тресеше дури 9 пати: Петриња и околината немаа мирна ноќ

Областа Петриња и Хрватска синоќа се тресеа девет пати, а најсилниот земјотрес беше со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала.

Тој умерен земјотрес, со епицентар на 11 километри западно-северозападно од Петриња, се случи во 2,50 часот и е регистриран од хрватските сеизмолошки служби. Интензитетот во епицентарот беше IV степен на скалата ЕМС.

„Добро се слушаше и се тресеше еднаш за кратко време“, изјави жител на Сисак за Индекс.хр.

Земјотресот бил почувствуван и во Велика Горица и Доњи Ступник. Од полноќ, во околината на Петриња се случија уште осум земјотреси со јачина од 2 до 3 степени, од кои најсилен беше земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтер и интензитет во епицентарот на III-IV степен на скалата ЕМС.

loading...

Слични содржини