Во невреме во САД загинаа 12 лица, 9 се деца

од Vladimir Zorba

Тропската бура „Клодет“ предизвика смрт на 12 лица во американската сојузна држава Алабама, кога го погоди југоисточниот дел на САД и предизвика поплави и торнада, како резултат на што беа уништени десетици домови.

Во синоќешниот судир на 15 возила на влажен пат загинаа десет лица, од кои девет деца, а неколку лица беа повредени.

Осум деца на возраст од четири до 17 години беа во комбето на Здружението на шерифите во Алабама за деца жртви на злоупотреба и занемарување.

Причината за судирот на патот помеѓу Гринвил и Форт Депозит сè уште се истражува, а се сомнева дека возилата се лизнале. Несреќата се случила на озлогласениот спуст што води кон мостот преку едната рака.

Останатите две жртви, 24-годишно момче и тригодишно дете, починаа синоќа кога паднало дрво врз нивната куќа во близина на градот Тоскалус.

Силен дожд доцна синоќа го погоди северниот дел на Алабама. Претходно беше објавено дека паднале 30 сантиметри дожд долж брегот на заливот Мисисипи.

Слични содржини