Во Словенија уапсени членови на злогласниот кавачки клан: Планирани ликвидации низ државата

од Илинка Илиоска
56 прегледи

Голема акција на специјалната полиција се одржа во Пиран, град во југозападна Словенија. Полицијата уапсила три лица поврзани со мафијашки кланови во Црна Гора, а при апсењето биле принудени да употребат присилни средства за отпор при апсењето. Еден од нив исто така бил повреден во таа прилика и му била укажана лекарска помош.

Двајца од уапсените се важни членови на кавачкиот клан, меѓународен организиран криминал од Црна Гора, кои неколку дена ненајавено престојувале во Порторож и планирале ликвидации во Словенија.

Станува збор за Д.Ѓ. и С.Б., кој е осомничен дека во јануари 2023 година ликвидирал едно лице во Љубљана, како и многу други членови на спротивставениот клан Шкалјар, исто така од Црна Гора, пренесува порталот 24ur.com. Третото уапсено најверојатно им е помошник на територијата на Словенија, но полицијата не ги потврди овие наводи.

„Во интерес на истрагата и заштитата на личните податоци, можеме само да потврдиме дека љубљанската криминалистичка полиција, во соработка со друга полиција и управи и единици на подрачјето на Порторож, спроведе мерки како дел од истрагата на кривично дело по службена должност, во надлежност на државното правобранителство“, реагира полицијата.за словенечкиот портал.

Нагласија и дека во постапката не било употребено огнено оружје и дека не била загрозена безбедноста на други лица.

Убиство во Љубљана

С.Б. е обвинет дека на 20 јануари минатата година убил маж поврзан со решетките, кој во тој момент бил во автомобил со својот малолетен син.

Тогаш беше убиен Игор Манчиќ (34). Според мди, тој во 2019 година заедно со тројца мажи наводно украл дрога вредна 1,5 милиони евра од наводниот шеф на ќелија на словенечкиот кавачки клан. Данијел Божиќ, кој наводно бил вмешан во тоа, бил киднапиран во Анкара во 2019 година, а неговото тело било пронајдено две недели подоцна во шумата.

Слични содржини