Во Србија падна првиот снег

од Vladimir Zorba

Во Србија денеска падна првиот снег. Како што соопшти Републичкиот хидрометеоролошки завод, на планините паднал снег, додека во останатиот дел од земјата денеска ќе биде сончево.

Во Србија доаѓа студено време благодарение на зајакнувањето на полето со висок воздушен притисок над централна Европа, поради што кон Балканскиот Полуостров има постојан проток на студена воздушна маса.

Покрај заладувањето, антициклонот носи и постепено разведрување, а од недела ќе има повеќе сончеви периоди и пораст на температурата за неколку степени, најавува метеорологот на Euronews Serbia – Љубица Гојковиќ.

Слични содржини