Во светот на фудбалот нема никој како Карло Анчелоти

од Берта Китинска

Со триумфот на Реал Мадрид во Ла Лига, тренерот Карло Анчелоти стана единствениот тренер во светот со титули во петте големи европски првенства – Шпанија, Англија, Италија, Франција и Германија.

Италијанецот има „златни медали“ од Серија „А“ со Милан (2003/04), Премиер лигата со Челси (2009/10), Лига 1 со Пари Сен Жермен (2012/13) и Бундес лигата со Баерн (Минхен) (2016 /17).

Тој е и еден од тројцата стручњаци со три трофеи во Лигата на шампионите (два со Милан и еден со Реал Мадрид).

Анчелоти моментално го „тера“ вториот мандат на „Сантијаго Бернабеу“, а неговиот договор е до летото 2024 година.

Слични содржини