ВО ЖИВО: Започна државниот погреб на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе

од Stefanija Kuzmanovska

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио за денешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе, на кој присуствуваат бројни странски државници.

Полицискиот оддел соопшти дека ги спроведува највисоките безбедносни мерки, еднакви на оние за време на Олимпијадата и Параолимпијадата во Токио минатата година, како и кога императорот Нарухито се искачи на тронот во 2019 година.

Бројот на полициско присуство ќе ги надмине 18.000 лица кои во мај беа мобилизирани за безбедноста на состанокот на земјите од Квад во Токио, со лидерите на Јапонија, САД, Австралија и Индија.

Полицијата презема дополнителни мерки на претпазливост за да се осигура дека нема пропуст во безбедноста, имајќи предвид дека Абе беше застрелан и покрај полициското присуство на 8 јули.

Според владата, две локации за положување цвеќе на пошироката јавност ќе бидат поставени во парк во близина на салата Нипон Будокан во Токио, место за големи настани, објави „Кјодо“.

Државниот погреб на поранешниот премиер, финансиран од државата, ќе започне во 14 часот по локално време, а властите се соочуваат со зголемени критики бидејќи се очекува да чини околу 11,6 милиони долари од парите на даночните обврзници, а голем дел од нив се припишуваат на безбедносни трошоци.

Демонстрации беа одржани пред државниот погреб, при што демонстрантите рекоа дека настанот извршил притисок врз луѓето да тагуваат за смртта на поранешниот водач кој предизвикуваше поделби.

Слични содржини