Во животна опасност едно од ранетите лица во престрелката во Цетиње, тридневна жалост поради трагедијата

од Vladimir Zorba

Четири лица ранети од вчерашната престрелка во Цетиње се хоспитализирани во Клиничкиот центар на Црна Гора (КЦ Црна Гора), едно е стабилно, а тројца се на интензивна нега, од кои едно е во животна опасност, соопштија денеска од установата.

Во соопштението се наведува дека двајца пациенти се надвор од животна опасност и се згрижени во болница во Цетиње, јавуваат подгоричките медиуми.

Едно од ранетите хоспитализирани во Централниот медицински центар на Црна Гора во моментов е стабилно, надвор од животна опасност и е сместено на Клиниката за неврохирургија.

„Вториот пациент е третиран хируршки по приемот, има повреди на мозочните структури и коскените структури на главата и градниот кош, животот му е во опасност и се наоѓа на Централното одделение за интензивна нега“, велат од Централното одделение за интензивна нега на Црна Гора. .

Во соопштението се додава дека третиот пациент има повреда на абдоминалните органи, главно на црниот дроб, хируршки е третиран и е на понатамошна интензивна терапија и мониторинг и исто така е сместен на одделението за интензивна нега.

„Четвртиот пациент има повреди на вратот и градниот кош, отворена фрактура на десната надлактица, исто така е оперативно третиран и се уште бара лекување на одделението за интензивна нега“, соопшти ЦК на Црна Гора.

Во Црна Гора денеска почна тридневна жалост по повод смртта на граѓаните во Цетиње, каде во престрелката загинаа 11 лица, меѓу кои и напаѓачот.

Во населбата Цетиње Медовина, во близина на Владата, 34-годишен маж отворил оган врз сограѓани и уби 10 лица, а шестмина се ранети.

Напаѓачот пукал и кон полицијата, а во таа пресметка бил убиен.

Се верува дека на трагедијата и претходел семеен конфликт.

По повод тридневната жалост знамињата ќе бидат спуштени на половина копје на сите згради на државните органи и зградите на органите на локалната самоуправа и јавните институции, јавува РТЦГ.

На денот на жалоста нема да се одржуваат јавни, културно-забавни програми на јавни места, а музика нема да се пушта во угостителските објекти.

Електронските и другите медиуми се должни да ги приспособат програмските содржини на одбележувањето на денот на жалост.

Слични содржини