Водечките европски шампионати скокнаа на ФИФА

од Vladimir Zorba

Водечките европски првенства во Европа ќе се спротивстават на плановите на ФИФА да го зголемат бројот на тимови на Светското првенство во 2022 година.

„Не сме подготвени да правиме промени во календарот и нема да прифатиме проширување на формата на светското првенство“, изјави Ларс-Кристер Олсон, извршен директор на организацијата на Европските лиги.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино инсистира на светското првенство да учествуваат 48 тима, што значи 16 дополнителни натпревари и уште четири дена повеќе за спроведување на шампионатот во Катар во 2022 година.

Слични содржини