Војната е неизбежна доколку кризата ескалира, со какво оружје располага Белорусија

од Milan1

Војната е неизбежна доколку кризата со мигрантите на белоруско-полската граница се влоши, изјави неодамна белорускиот претседател Александар Лукашенко. Тој додаде дека не сака ситуацијата да ескалира, дека не сака конфронтација и дека како што рече „сакаме на секој Полјак да му покажеме дека не сме варвари“.

Но, со која сила и со кои средства Белорусија би ја водела таа војна против Полска? Иако поминаа неколку децении од распадот на Советскиот Сојуз, белоруската армија сè уште ја заснова својата сила на машинеријата произведена во тоа време.

За волја на вистината, обновувањето на ресурсите беше најавувано во неколку наврати со помош на Руската Федерација, но малку е направено.

Топови Т-72 како столб

Белорусија има население од 9,35 милиони жители и зафаќа површина од 207.595 квадратни километри. За споредба, соседна Полска има приближно четири пати повеќе жители и 50 проценти повеќе територија.

Белорусија троши 0,8 милијарди долари годишно на војската, или 1,2 отсто од БДП. Има 62.000 активни војници и близу 345.000 резервни членови. Вкупно 2,5 милиони жители се воено способни, покажуваат демографските податоци од оваа источноевропска земја.
„Рбетот“ на копнените сили се тенковски единици – Белорусија има 532 тенкови Т-72. Станува збор за тенк вооружен со топ од 125 милиметри. Овие тенкови се во служба на различни земји од 1970 година. Во белоруската армија тие се распоредени во четири механизирани бригади, главно варијанти Т-72Б, а најмалку 24 се надградени.

Што се однесува до оклопните борбени возила, белоруската армија има 1.460 од нив, а повеќето од нив се советско-руски оклопни возила БМП-2 (932). Ова возило се произведува од 1980 година до денес, може да има до седум членови на екипажот и е опремено со автоматски топ од 30 милиметри.

Самоодна и друга артилерија

Речиси 1.000 парчиња артилериско оружје се распоредени во белоруската армија, без разлика дали се тоа топови кои имаат сопствен погон или треба да се донесат на бојното поле.

Една четвртина од тој број паѓа на повеќе ракетни фрлачи како што се „БМ-Град“, „БМ-27 Ураган“ и „БМ-30 Торнадо“. Белорусија, исто така, има приближно 100 тактички балистички ракети. Самоодната артилерија е половина од белоруските механизирани сили има и база на „влечена“ артилерија која има вкупно околу 200 парчиња.

За некои новитети може да се зборува само во „секторот“ на противвоздушна одбрана, каде што има две батерии на рускиот систем „С-400“. Белорусија има и 24 системи „С-300“.
Најголем број системи ко ги поседува Белорусија се „9K35 Стрела-10, вкупно 350 од нивпоседува белоруската армија. Белорусија го поседува и и рускиот систем „Тор“, од кој Белорусија има 20, а нарача уште четири.

Советски авиони

Белорусија во моментов има 200 примероци на борбени и борбено-транспортни авиони. Овој сегмент нуди и одредени новитети кога се гледа годината на производство, но повторно е советско-руски ориентиран.

Во сегментот на борбени авиони, повеќето се ловци „Сухој Су-25“, 68 од нив, потоа има 39 „МиГ-29“. Исто така Белорусија поседува и 4 авиони „Су-30, а нарача уште осум.
„Сухој-30“ е повеќенаменски борбен авион кој се произведува од 1996 година. Во белоруската служба се Су-30СМ, „сериски модернизирани“ модели кои се сметаат за 4+ генерација.

Што се однесува до транспортните авиони, Белорусија има четири од нив, два „Иљушин Ил-76“ и „Антонов Ан-26“.

Во воздухопловните сили има уште околу 60 хеликоптери. Повеќето се повеќенаменски Мил Ми-8 (36), потоа 21 напаѓачки Мил Ми-24 и четири транспортни Мил Ми-26.

Најави за модернизација

Пред две недели руските агенции објавија дека Москва и Минск потпишале договори со кои се обврзуваат Русија да и испорача на Белорусија борбени авиони, хеликоптери, опрема за противвоздушна одбрана и друго оружје.

Ова го потврди директорот на руската Федерална служба за воено-техничка соработка Дмитриј Шугаев.

Во средината на септември, белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека неговата земја планира да купи руско оружје во вредност од 1 милијарда долари. Тогаш беше објавено дека тој и неговиот руски колега Владимир Путин преговараат за купување на системот С-400 со цел да ги стават на границата со Украина.

„Мораме да бидеме подготвени, имаме 1.200 километри граница со Украина и разговаравме за тоа како можеме да ги користиме системите за противвоздушна одбрана С-400 за таа цел“, рече белорускиот лидер кога Западот го обвини за задушување на опозицијата и демократијата.

Тој додаде дека договорот, вреден повеќе од милијарда долари, вклучува испорака на приближно 10 авиони, неколку десетици хеликоптери, како и ракетниот систем земја-воздух Тор.

Слични содржини