Волошченко: Украинската војска го чека конечниот руски самоубиствен напад во Бахмут

од Vladimir Zorba

Планираната демилитаризација на руската армија се одвива во градот Бахмут, Донецката област, изјави во интервју за Радио НВ на 20 март украинскиот офицер Петро Волошченко, со воено име Стоун, пренесува The New Voice Of Ukraine.

Според украинскиот офицер, одбранбените сили ги „толчат“ Русите и го чекаат нивниот последен самоубиствен напад во Бахмут.

Волошченко, во интервјуто на НВ Радио ја дава својата проценка за ситуацијата во Бахмут.

Портпаролот на Оперативната команда Исток на Украина, Серхиј Черевати изјави дека напаѓачите извршиле инерцијални напади во областа Бахмут: Очигледно е дека руските трупи нема да можат да го освојат Бахмут, но тие сè уште се движат кон него со овие инерцијални бранови.

 Да, сега апсолутно се согласувам со мислењето на портпаролот на Источниот фронт, тој е во право. Отпрвин, нападите имаа повеќе или помалку јасни, барем некои контури. Но, сега застанаа на специфични точки, (реката) Бахмутка на исток. Тие се обидуваат да ја премостат таа река, да изградат некои инженерски речни премини. Но, сето ова е опфатено со нашите минофрлачи, нашите момци, кои се на поповолни позиции, рече Волошченко, цитиран од ЦИВИЛ.

Слични содржини