Volvo планира најмалку шест нови електрични возила до 2026 година

од Vladimir Zorba

Volvo Cars се подготвува да ги трансформира сите свои водечки модели во електрични возила и да воведе луксузен електричен MPV во обид да ја зголеми продажбата во Азија, според луѓе запознаени со плановите на производителот на автомобили.

Volvo (82% во сопственост на кинеската Zhejiang Geely Holding Group) се очекува да лансира најмалку шест нови електрични возила до 2026 година, изјавија извори за Reuters.

Volvo објави цел својата цела гама да биде целосно електрична до 2030 година. Филијалата на компанијата за Австралија објави дека планира да продава само електрични возила на тој пазар од 2026 година.

Трансформацијата на Volvo следи поголемо фокусирање на трендовите на клиентите во Азија и напорите за зголемување на продажбата таму, велат изворите, кои побараа да не бидат именувани бидејќи компанијата не објави детали. Geely одби да ги коментира наводите.

Меѓу новите електрични автомобили планирани за следните четири години е Volvo MPV кој ќе се базира на Zeekr 009 што се продава во Кина.

Volvo ја префрли развојната работа на седаните и иден MPV модел во својот центар за истражување и развој во Шангај, велат изворите.

Други електрични автомобили во подготовка се електрични верзии на кросоверот XC60, новиот EX30, како и седаните S60 и S90. Овие водечки автомобили ќе ги следат воспоставените, едноставни дизајнерски линии на Volvo, но новиот MPV ќе ги таргетира купувачите во Кина и другите пазари со „поемотивен“ дизајн заснован на Zeekr 009.

Слични содржини