20151124.gfmcmutwxr

Една од воените групи на опозицијата, која војува против Башар Асад во Сирија изјавила дека соборила руски воен хеликоптер со противтенковски проектил, инфпрмира Reuters. Според неофицијални информации, тоа се случило неколку часа откако турските воздухопловни сили го соборија руски Су-24 во близина на границата на Турција со Сирија. Засега информациите се само на лондонската сириска организација Syrian Observatory for Human Rights. Нема потврда од други извори.

Слични содржини