„Врадини“: Грчката влада и тајни служби спречиле атентат врз Заев во 2018

од Nikola Popovski

Грчката влада и тајни служби спречиле обид за атентат врз лидерот на Северна Македонија, Зоран Заев, неколку месеци по потпишувањето на Договорот од Преспа во летото 2018 година, и пред парламентот да изгласа промена на Уставот со 80 гласови, јавува грчкиот портал „Врадини“.

Грчките тајни служби го информирале тогашниот премиер Алексис Ципрас дека во Македонија има интензивна мобилизација против Заев. Во исто време, американските служби сметале дека „силите што имаат интерес да не се потпише Договорот ќе се обидат да спречат промена на Уставот на Македонија од страна на Парламентот“, но не ја знаеле длабочината на тие отпори. Набргу потоа следува протерување на руски дипломати од Атина.

Ова беше објавено во „Сандеј тунајт“ од извор близок до тогашното Министерство за надворешни работи. Изворот во исто време бил и неформална врска со тајните служби и Министерството за одбрана, кое имало значајна улога во целиот случај, јавуваат грчките медиуми.

-Американците преземаат дискретна заштита на скопскиот премиер и испраќаат пораки до странските амбасади и ВМРО-ДПМНЕ дека „знаат“. Во тие месеци Заев ја имаше истата заштита како и американскиот претседател, нешто што беше очигледно дури и за неуките, и што обесхрабри секаква мисла за агресивна акција, пишува „Врадини“.

Изворот, кој ја пренесе информацијата во „Недела навечер“, е дека од моментот кога е изгласана промената на Уставот, имало тајна консултација меѓу САД, прогонетиот и обвинет Груевски и амбасадата на силна земја, каде беше јасно посочено дека ги сметаат за одговорни, за секоја „несреќа“ на Заев. Но, и денес, заштитата на Зоран Заев е показател за стравот од скопскиот водач, кој се сеќава на судбината на Глигоров, кој чудесно преживеа атентат во 1995 година.…“, тврди порталот.

Слични содржини