Вучевиќ: Ако Курти тргне на барикадите, тоа е лоша насока

од Radmila Tasevska
242 прегледи

Ако премиерот на институциите во Приштина Аљбин Курти тргне на барикадите, тоа е пат во погрешна насока што води до катастрофално сценарио, изјави министерот за одбрана Милош Вучевиќ и додаде дека во тој случај Србија нема да чека бегалски колони во Јариње и Брњак и дека секој што мисли така, има погрешна претпоставка.

„Нема нови „молња“ и „невреме“ и нема март 2004. Ако некој мисли дека чекаме бегалски колони на Јариње и Брњак со вода и сендвичи, тогаш тоа е погрешно претпоставување и размислување. Не би сакам да го видам тоа сценарио и се надевам дека никој не помислува да провери дали сме сериозни или решителни“, рече министерот Вучевиќ во изјава за Танјуг.

Зборувајќи за тоа што ќе се случи доколку КФОР го одбие барањето на Србија за враќање на српските безбедносни сили на Косово и Метохија, министерот рече дека Србија ќе мора да добие дополнителни гаранции дека КФОР е способен да го одржува мирот за сите граѓани на Косово.

Слични содржини