Вучиќ: ФБИ не учествуваше во случајот Беливук

од Vladimir Zorba

Српскиот претседател Александар Вучиќ го демантираше министерот за одбрана Небојша Стефановиќ, кој тврди дека ФБИ учествувала во случајот Беливук. Вучиќ изјави за РТС дека Беливук и неговата група биле следени и уапсени од припадниците на српската полиција и БИА.

Реагирајќи на изјавите на Стефановиќ, кој и кажа на јавноста дека ФБИ учествувала во акцијата за следење на Беливук, што, според Стефановиќ, се случило додека тој бил министер за полиција, Вучиќ вели „сигурен е дека Министерот случајно направил грешка “.

„ФБИ не стори ништо околу тоа. Не постои вмешаност на ФБИ во случајот Беливук, бидејќи тие не ни обезбедија ништо. Нашата полиција и БИА работеа“.

Претседателот и министерот Вулин утре ќе поднесат кривична пријава „против себе“ поради случајот „Беливук“. Тој вели дека е подготвен да оди на полиграф и да одговори на прашањата дали некогаш ги видел Беливук и Миљковиќ и дали некогаш имал некаков контакт со нив.

– Народот знае кој се бори против мафијата во оваа земја и кој им застана на вратот – рече Вучиќ и посочи дека е во интерес на граѓаните да нема мафија.

„Би сакал да им честитам на Специјалното обвинителство и на сите обвинители кои работеа на целиот процес. Се што направивме, направивме сами“, рече Вучиќ.

Вучиќ посочи дека српските служби успеале да постават уреди за прислушување под автомобилите на членовите на криминално-организираната група на Вељко Беливук, како и во нивните станови.

Слични содржини