Вучиќ: Ѓукановиќ е тој што сака Црна Гора без Срби

од Nikola Popovski

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги коментираше изјавите на црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ, кој во интервју за хрватскиот „Јутарњи лист ги навреди и него и Србија“.

Да потсетиме, Ѓукановиќ изјави дека „Србија би сакала Косово без Албанци и Црна Гора без Црногорци“.

„Тоа е потсвеста, тој зборува за она што отсекогаш го сакал, а тој сакаше Црна Гора без Срби, тоа е суштината. Ниту сакам, ниту е можно да се замисли Косово без Албанци или Црна Гора без оние што се декларираат како Црногорци…Сега дозволете ми да кажам, јас сакам Црна Гора каде што ќе живеат Срби и Црногорци, Бошњаци и Албанци …“, рече Вучиќ и му се обрати на црногорскиот претседател:

„Само не користете трикови и да измислувате Православна црква“.

Вучиќ се осврна и на претстојната посета на Ангела Меркел на Србија и земјите од регионот.

„Огромна чест е што Ангела Меркел доаѓа во Белград и дека останува најдолго, дури и ќе преноќи во Белград. Ќе имаме повеќе состаноци, јас сум секогаш отворен со неа, како што таа е со мене. Никогаш нема да ја заборавиме поддршката што ни ја даде во 2015 година, кога Хрватите воведоа санкции против нас поради мигрантите, што ги поттикна инвестициите во нашата земја“, рече Вучиќ.

Слични содржини