Актуелно
Почетна / Актуелно / Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на Хашкиот трибунал и дека двојните стандарди на ЕУ се она што тој го гледа како проблем.

– Не би се потсмевал на тој чин ни на кој било начин и не би го нарекол кукавички, но би имал нешто да им порачам на луѓето во Европската унија за нивните двојни стандарди и зборови искажани за Србија и Хрватска во врска со последните пресуди”, рече Вучиќ.

Тој додаде дека за тоа ќе говори денеска на состанокот со преставниците на земји од ЕУ.

loading...