Вучиќ: Србија го купи најдобриот лек против коронавирус – една доза 5.000 долари

од Nikola Popovski

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во вторникот вечерта изјави дека Србија успеала да го обезбеди најдобриот лек за лекување од коронавирус во форма на инфузија и дека набавила околу 500 дози.

„Веруваме дека можеме да спасиме 100 до 200 животи со 500 дози, така што ќе се обидеме да обезбедиме повеќе, бидејќи една доза е околу 5.000 долари“, рече Вучиќ.

По состанокот на Европската народна партија (ЕПП) во Љубљана, претседателот на Србија рече дека предлогот на Словенија е сите земји од Западен Балкан да бидат дел од Европската унија до 2030 година.

Како што рече, иницијативата на словенечката делегација била поддржана од австрискиот канцелар Себастијан Курц, а предлогот е таа да биде дел од официјалната изјава, но три земји отворено се противат.

„Мислам дека европските лидери нема да бидат подготвени да го прифатат тоа“, рече Вучиќ, додавајќи дека се изненадени што тоа не предизвика големо изненадување кај луѓето од Балканот.

Како што рече, нема илузии за брз влез во ЕУ, туку дека е важно Србија да биде на европскиот пат и да има тесна соработка со ЕУ, бидејќи повеќе од 60 проценти од извозот оди во ЕУ, а Србија и припаѓа на Европа.

Тој посочи дека тоа е политичка одлука и дека смета дека Србија е во првите редови на интеграцијата.

Вучиќ оцени дека граѓаните на Србија имале право што сакаат да одржуваат врски со земји надвор од ЕУ.

Слични содржини