Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Вучиќ: Ветив мир и стабилност, ќе ги има, насилниците и хулиганите нема да победат

Вучиќ: Ветив мир и стабилност, ќе ги има, насилниците и хулиганите нема да победат

Ветив мир и стабилност и ќе има мир и стабилност, затоа што насилниците и хулиганите никогаш нема да победат, рече претседателот на Србија Александар Вулиќ по повод насилните протести пред Домот на Народното собрание изминативе денови.

Тој изјави дека не се плаши од какви било протести.

Вучиќ во емисијата „Хит твит“ рече дека разбира дека луѓето се незадоволни, нервозни, дека е тешко за сите, луѓето не можат да се одморат, короната ги мачи сите луѓе, се грижат за есента и дека тој ги разбира сите фрустрации и затоа ја замоли полицијата да ги пушти луѓето и да се интервенира само во последен момент, ако мораат.

„Тоа беше моето барање“, додаде Вучиќ.

Претседателот на Србија рече дека не постои вистинска држава во која полицијата на камен нема да возврати со пендрек.

„Кажете ми го името на таа земја? Еве, ќе ви кажам, тоа не е држава. Еден од основните атрибути на државната власт е монополот на физичката принуда. Да се ​​дозволи напад врз државните органи и институции, врз полициските службеници, без тие да реагираат – тоа не е државата, тоа е дефиницијата и за тоа нема дебата“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека десет пати повеќе полицајци се повредени за време на протестите од демонстрантите и дека полицијата не ги нападнала демонстрантите, туку обратно.

На коментарите на опозицијата дека полицијата тепала деца, Вучиќ рече дека треба да се очекуваат такви коментари и праша дали е подобро да има 50 мртви полицајци.

„Не праќајте деца да ја вршат вашата валкана политичка работа, затоа што тоа немаше никаква врска со короната, туку со желбата на тајкуните и нивните политички следбеници со сила да дојдат до власт, а да ги користат мускулите на децата“, рече Вучиќ.

Тој изјави дека демонстрантите тепале и гаѓале немилосрдно кон полицијата, дека сето тоа го испланирале за денот пред изборите, а потоа и седум дена подоцна, но дека нешто очигледно се случило, па се преселиле и чекале за момент да соберат 3.000 или 4.000 луѓе.

Тој повика на прекин на лицемерието, затоа што полицијата мора да ја заврши својата работа и да ги штити и обичните граѓани.

„Ако се согласиме дека е во ред некој да влезе во собранието, тогаш утре ќе можат и да пробијат во нечиј стан“, посочи тој.

Во врска со видеото како младите се тепани на клупа во парк во близина на парламентот, Вучиќ праша што тие правеле пред да седнат на клупата.

„Мислите дека полицијата не знае, дека тие се кретени и ќе тепаат без причина“, рече Вучиќ, додавајќи дека тој и оние што користат прекумерна сила мора да бидат одговорни.

Вучиќ вели дека нозете на еден полицаец биле скршени, дека тој самиот рекол дека ќе го убиеле доколку неговите колеги не го спасиле.

„Што има во вашата глава за да мислите дека можете да влезете во Собранието, дека сте посилни од државата? Ветив мир и стабилност, ќе ги има, насилниците и хулиганите нема да победат. Сакавме да покажеме трпеливост и колку се грижиме за демократијата“, додаде Вучиќ.

loading...