Вухан тестираше 11 милиони луѓе за пет дена

од Vladimir Zorba

Централниот кинески град Вухан го заврши тестирањето на 11,28 милиони граѓани во рок од пет дена, поради зголемувањето на бројот на луѓе кои страдаат од Ковид, соопштија локалните власти.

Тестирани се сите жители на Вухан, освен децата помлади од шест години и студентите кои се на летен одмор, изјави заменик-секретарот на градската влада Ли Тао, пренесе Ксинхуа.

До сабота, Вухан регистрираше 37 локални преноси на Ковид, како и 41 асимптоматски случај во последниот бран, потсетува Танјуг.

Слични содржини