Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Вулин го повика Белград да го преиспита својот европски пат

Вулин го повика Белград да го преиспита својот европски пат

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, рече дека земјата треба да го преиспита својот европски пат не само поради своја корист, туку и затоа што ЕУ постојано го преразгледува својот став за проширување, објави српски „Данас“.

„Не верувам во ЕУ како што не веруваат Борис Џонсон, Орбан, Земан, Салвини или Макрон“, рече тој.

Според него, приоритетите за надворешна политика се менуваат. Само заштитата на Србите, каде и да живеат, и зачувувањето на Србија остануваат непроменети.

Вулин смета дека ако Српската напредна партија (СНП) му дозволи на претседателот да се повлече од функцијата претседател на партијата, тој ќе покаже неодговорност и за Србија и за нејзините избирачи.

„Вучиќ треба да остане во првите редови на СНП, откако негово евентуално заминување би загрозило сè за што се бореше во текот на целиот живот“, рече тој.

Србија има намера Вучиќ „да биде нејзин водач во историски момент во утврдувањето на судбината на луѓето во текот на следните 100 години“.

loading...