Вулканската ерупција на Ла Палма, ги суспендира сите летови

од Берта Китинска

Комерцијалните летови до шпанскиот остров Ла Палма беа прекинати во саботата поради големо количество вулкански пепел од вулканот Кумбре Виеја, кој еруптира од минатата недела.

Меѓутоа, повторно се воспоставени летови до соседните острови Тенерифе и Ла Гомера, објави авиокомпанијата Бинтер на Твитер. Фериботите од Ла Палма до Тенерифе не се засегнати.

Вулканот во природниот парк Кумбре Виеја исфрла пепел, остатоци од камења и лава на температура од околу 1.000 степени Целзиусови од неделата.

Пожарникарите и доброволците кои им помагаа на жителите беа принудени да се повлечат. Како мерка на претпазливост, три помали градови со неколку стотини жители беа евакуирани.

Слични содржини