Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Xiaomi ја претстави новата серија на смартфони Redmi K30

Xiaomi ја претстави новата серија на смартфони Redmi K30

Xiaomi ја претстави новата серија на паметни телефони Redmi K30 во Кина, која досега има два модела – Redmi K30 и K30 5G. Redmi K30 5G нуди LCD екран од 6,67 инчи, резолуција од 2400 x 1080 пиксели и стапка на освежување од 120Hz. Исто така, постои отвор во кој има двојна предна камера кој вклучува главен сензор од 20MP и 2MP сензор боке ефект.

Исто така, тој е првиот модел кој се базира на новиот чипсет 5G Snapdragon 765G и е достапен во комбинација од 6/8 GB RAM, 64/128 / 256GB меморија за датотеки и батерија од 4500 mAh со 30W технологија за брзо полнење. Смартфонот има и технологија за ладење со вода со бакарни цевки. Во однос на софтверот, откриваме Android 10 со MIUI 11. Моделот ќе биде достапен во сина, црвена, виолетова и бела боја.

Redmi K30 5G е исто така првиот модел што вклучува сензор 64MP Sony IMX686 во неговата главна камера. Тој е надополнет со ултрашироко аголен објектив од 8MP, со поле на гледање од 120 степени, 5MP за макро снимки и 2MP за боке ефекти. Меѓу другите негови параметри, наоѓаме вградени во копчето за вклучување читач за отпечатоци, двоен GPS систем и Bluetooth 5.1

Стандардниот Redmi K30 до голем степен ги нуди истите параметри со неколку големи разлики. Се базира на чипсет Snapdragon 730G, макро камерата е 2MP и поддржува 27W технологија за брзо полнење. GPS системот со двоен опсег недостасува и достапна е технологија Bluetooth 5.0. Овој модел ќе биде достапен во сина, црвена и виолетова боја.

Продажбата на Redmi K30 5G во Кина започнува во јануари следната година, а оние на K30 – на 12 декември. Цените се разликуваат според конфигурацијата на меморијата, почнувајќи од 1.599 јуани (205 евра) за основната варијанта на Redmi K30 и 1.999 јуани (255 евра) за основата K30 5G.

Најскапите конфигурации достигнуваат 2.199 јуани (280 евра) и 2.899 јуани (370 евра), соодветно. Во оваа фаза нема детали за можните меѓународни варијанти на двата модела, но очекуваме дека тие ќе бидат објавени наскоро.

loading...