За прв пат по 2005 година: Меси не е кандидат за најдобар во светот

од Vladimir Zorba

„Франс Фудбал“ објави листа од 30 кандидати за „Златната топка“, на која за прв пат од 2005 година го нема Лео Меси.

На списокот остана Кристијано Роналдо.

Главен фаворит е Карим Бензема, предводникот на Реал во походот кон Лигата на шампионите и шампионатот на Шпанија.

На списокот на фудбалери од поранешна Југославија се Лука Модриќ (Хрватска) и Душан Влаховиќ (Србија).

Победникот ќе биде објавен на 17 октомври на церемонија во Париз.

Кандидати за „Златната топка“:

Тибо Куртоа (Реал Мадрид)

Мохамед Салах (Ливерпул)

Рафаел Леао (Милан)

Кристофер Нкунку (РБ Лајпциг)

Џошуа Кимих (Баерн)

Трент Александар Арнолд (Ливерпул)

Виничиус Жуниор (Реал Мадрид)

Бернардо Силва (Манчестер Сити)

Луис Дијаз (Порто/Ливерпул)

Роберт Левандовски (Берн/Барселона)

Ријад Марез (Манчестер Сити)

Касемиро (Реал Мадрид)

Хјеонг Мин Сон (Тотенхем)

Фабињо (Ливерпул)

Карим Бензема (Реал Мадрид)

Мајк Менјан (Милан)

Хари Кејн (Тотенхем)

Дарвин Нуњез (Бенфика/Ливерпул)

Фил Фоден (Манчестер Сити)

Садио Мане (Ливерпул/Баерн)

Себастијан Але (Ајакс/Борусија Дортмунд)

Лука Модриќ (Реал Мадрид)

Антонио Ридигер (Челзи/Реал Мадрид)

Кристијано Роналдо (Манчестер Јунајтед)

Кевин де Бруин (Манчестер Сити)

Душан Влаховиќ (Фиорентина/Јувентус)

Вирџил ван Дијк (Ливерпул)

Жоао Кансело (Манчестер Сити)

Ерлинг Халанд (Борусија Дортмунд/Манчестер Сити)

Килијан Мбапе (Пари Сен Жермен).

Слични содржини