За првпат по 14 години, „Златна топка“ без Меси и Роналдо на списокот?!

За прв пат од 2007 година, изборот за најдобар играч на планетата може да се одржи без Аргентинецот и Португалецот во тесниот круг.

Доколку не освојат титули во националниот шампион – и немаат особено големи шанси – Лионел Меси и Кристијано Роналдо веројатно ќе ги имаат најлошите сезони во кариерата.

За прв пат од 2010 година тие нема да играат во четвртфиналето од Лигата на шампионите, додека се шушка дека нема да бидат во најтесниот круг на кандидати за Златната топка. Би било првпат барем еден од нив да не се најде во Топ 3 од 2007 година, и оттогаш само двапати се случи да не бидат обајцата меѓу тројцата најдобри фудбалери во светот. Тоа беше пред 11 години, кога доминираше фантастичното трио на Барселона. Меси ја доби престижната награда, Андрес Иниеста беше втор по бројот на гласови, а Чави беше трет. Роналдо се најде на списокот 2018 година без Аргентинецот, но во поинаква позиција. Тогаш титулата ја презеде Лука Модриќ, додека трет беше Антоан Гризман.

Од минатата година – на неправда на Роберт Левандовски – изборот беше пропуштен поради пандемијата на коронарниот вирус, Златната топка сè уште е во сопственост на Меси. Аргентинецот го освои вкупно шест пати, еднаш помалку беше втор, а еднаш беше на третото место. Роналдо беше најдобар пет пати, втор двапати, а исто така трет по број на гласови.

Со оглед на тоа дека единствениот трофеј оваа сезона може да биде за Барселона и Јувентус, како и дека некои други играчи во моментов се попродуктивни, се чини дека двајцата ветерани ќе мора да им го препуштат тронот на помладите. Роналдо има 36 години, Меси полни 34 години на лето, па затоа големото прашање е дали повторно ќе ги видиме во најтесниот круг на кандидати за Златната топка. Тоа би бил навистина нов подвиг за двајца фантастични фудбалери, кои со своите игри и голови досега ги надминаа границите.

Сепак, се чини дека е време за некои други имиња на врвот. Со години Роберт Левандовски се чинеше како машина за гол, и според многумина е прв фаворит за Златната топка во 2021 година. Тој исто така беше во минатото, но како што споменавме, круната го спречи официјално да биде прогласен за најдобар во светот. Меѓу високо рангираните кандидати се и Килијан Мбапе и Ерлинг Халанд, иако Норвежанецот нема трофеи, додека Нејмар сигурно би бил таму, доколку немаше повреди оваа сезона.

Од позадина демне „одбиениот“ Луис Суарез, кој се чини дека реши да и се одмазди на Барселона освојувајќи ја Примера со Атлетико Мадрид, додека Англичаните се надеваат дека нивниот Хари Кејн ќе се најде на подиумот Тешко е да се поверува дека тој можеше да стори најмногу, но во случај Тотенхем да стигне до трофејот во Лига Европа, а англиската репрезентација да постигне забележителен резултат на претстојното Европско првенство, нема да биде изненадување ако се најде меѓу трите најдобри .

Во моментов далеку од најдобрите, но со огромен потенцијал, се Кевин де Брујн, Бруно Фернандес, Ромелу Лукаку …

Слични содржини