Актуелно
Почетна / Магазин / За што сè се добри семките од тиква?

За што сè се добри семките од тиква?

Тиквата е многу здрава намирница, но нејзините семки се одлична замена за сите нездрави грицки.

Семките најдобро е да се јадат непреработени, може и печени во рерна (15 минути), но температурата да не премине повеќе од 170 степени.

Еве од што се ве штитат:

Го намалуваат холестеролот

Според истражувањата, семките од тиква го намалуваат нивото на лошиот холестерол за 13%, а нивото на вкупниот холестерол за 10%. Со тоа го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и го регулираат притисокот.

За сите останати бенефити од семките од тиква, прочитајте ТУКА.

loading...